pečeme pro psy

pečeme pro psy

K moři se psem – Polsko po druhé

Letos jsme v Polsku se psem prozkoumali další část pobřeží. Na pláži jsme se váleli jen pár hodin, moc nás na to neužije. Za to jsme projeli všechna přímořská městečka v okolí a navštívili pro mě zatím nejkrásnější duny, jaké jsem kdy viděla.

Se psem u moře v zapadákově

Minulé léto jsme byli poprvé u moře v Polsku. Přečíst si o naší velké cestě můžete v  Psí cestománii. Příjemné teploty, divoké pláže, voňavý vítr a krásné borovicové lesy nám učarovaly, proto jsme jeli letos do Polska se psem po druhé. Vybíráme si schválně místa, která jsou tak trochu zapadákovy. Chceme večer klid a málo lidí na plážích. A tak jsme na začátku července vyrazili do Rusinowa.

Vyjeli jsme v neděli 1.7. , cesta uběhla rychle a bez problémů, žádné kolony v našem směru jsme nepotkali. SEWI domky jsou na konci vesnice, dále už jsou jen borovicové lesy a moře. Chatičku jsem si zarezervovala přes booking.cz, kde byla dokonce lepší cena než přímo na vlastních webovkách SEWI domků.

Přímo kolem ubytování vede lesem 700m dlouhá cesta k moři. Domky jsou v uzamčené, prostorné zahradě s parkovištěm. Děti mají k dispozici pískoviště a trampolinu. Na terase každého domku je stůl se dvěma lavicemi, dvěma lehátky, grilem a sušákem na prádlo. Domky voní dřevem, jsou čisťounké, s vlastním sociálním zařízením a vybavenou kuchyní.

Nejvíce se nám líbil ten klid. V Rusinowu si opravdu odpočinete. Při snídani na terase slyšíte jen šumění moře a ptáčky. Každé ráno zastaví u brány dodávka s čerstvým pečivem a přímo v areálu je také bistro, které otevírá až na obědy.

V blízkosti ubytování ani cestou k moři nejsou žádné stánky. Juchů :). Kolem moře vede široká cesta, kde můžete zdarma zaparkovat (pokud by se vám nechtělo pěšky k moři). Kolem této cesty stálo spoustu obytných aut, často se psy, kteří tam evidentně zdarma kempovali. A u této cesty už pár stánků s občerstvením bylo, byly ale ještě zavřené.

Vstup na pláž z cesty od domků je posledním vstupem č.12, který patří ještě pod vedlejší městečko Jaroslawiec a na ceduli je uveden zákaz vstupu psů na pláž. Stačí jít ale jen kousek od cedule vlevo a prvním chodníčkem lesem na pláž nebo kterýmkoli dalším vstupem nalevo. Na pláži jsme běžně psy potkávali, je to nehlídaná divoká pláž.

Náš pes má moře rád, ale vleze do něj jen do takové hloubky, kdy mu vlny dosahují pod čumák. Dál už ne. Letos nám ale předvedl novinku, písečné koupele. Několikrát skákal hlavou šipky do písku a užíval si ho jako ještě nikdy. Písek měl pak všude, v nosu, očích – a tomu pošukovi to vůbec nevadilo :). Pár minut pak slzel a teklo mu z nosu a pak už byl jen vysmátý…

Pláž v Rusinowu je nádherná. Část je lemovaná dubovými lesy, část borovicovými. Duby jsou nízké a pokroucené, vypadají jako z pohádky. Každý večer jsme se šli pokochat západem slunce, na pláži večer bylo jen pár lidí a Aristík se proběhl i na volno.

Výlety

My jsme si dali první výlet pěšky. Z Rusinowa po pláži do sousedního Wicie na gofry 🙂 a zpátky lesem po cestě, kde nejezdí auta. Takže pohoda.

Dalším výletním cílem bylo sousední městečko Jaroslawiec, které je mnohem větší než Wicie.  Ze SEWI domků jste v Jaroslawieci autem za 5 minut. Parkování je tam zdarma a psi na pláže nesmí. V Jaroslawieci ale máte spoustu stánků a restaurací, takže si tam můžete zajet na něco dobrého. Je tam také aquapark, maják a malé přístaviště pro rybářské loďky a taky pózující racci :).

Jeden z výletů byl kousek dál, do města Ustka a pak dále do Rowy. Tam jsme se zašli projít do Slowinského národního parku (u vstupu zaplatíte poplatek). A pak už jsme jeli na náš hlavní cíl – Czolpinská duna ve Slowinském národním parku (opět zaplatíte vstupné).

Byli jsme tam až večer a měli jsme to štěstí, že nás hned na první duně začala doprovázet liška. Bylo to až magické setkání, jen tak tam seděla a koukala na nás. Pak odešla a zase se objevila v dálce na dunách. Psi na pláž v národním parku nesmí, takže se musíte vrátit z konce dun zase zpátky. Z parkoviště si pak můžete dát ještě druhý výšlap- na maják, ke kterému byste došli okruhem přes pláž.

Náš poslední výlet byl do Darlowka, kde je opravdu rušno. Spoustu dětí, kolotoče, stánky, zátoka pro koupání dětí s malou hloubkou vody a bez vln. Ceduli, že by pes nesměl na pláž jsme nenašli.  Na pláž plnou dětí se nám s naší obludkou stejně ale nechtělo. Máme raději divočinu a prázdné pláže…

[box background=#edaf45 color=#111111]Už jsme rozhodnuti, že se psem procestujem celé pobřeží Polska, takže zase za rok čekejte na další cestovací report.[/box]

Polsko je pro cestování se psem k moři bez problémů, pejskařů jsme potkali spoustu a všude v restauracích neměli i s velkým psem žádný problém. Poláci mají psy rádi, takže se připravte na projevy obdivu a nekonečné množství otázek, jestli si vašeho mazlíka můžou pohladit nebo se s ním vyfotit. Už začínáme uvažovat, že to na příští cestě do Polska zpoplatníme :), i sami poláci nám to navrhovali :).

Jestli chcete podrobnější referenci na místa, kde jsme byli nebo na ubytování, napište mi na: info@psikeksik.cz.

Pac a pusu,

p.s.: Lajkněte a sdílejte tenhle článek, ať se i další psí cestovatelé můžou inspirovat a vyrazit na cesty.

Jana Kubiszová

Jana Kubiszová

Spojila jsem svou lásku ke zvířatům, vášeň pro pečení a zábavu. Hledám cesty, jak vyrábět pamlsky s minimem mouky. Ráda se s vámi podělím o recepty na domácí zdravé mňamky pro psy a další tipy a informace nejen do "psí" kuchyně, ale i do našeho společného života se psy. Jsem autorkou mini kuchařky Keksíkovy mlsky pro psy>>. Pomohu vám užít si chvíle tvoření v kuchyni ať i vaši mazlíčci můžou skákat štěstím :).Můj příběh najdete tady>>

Stáhněte si zdarma

Chcete upéct psovi dort, ale nechcete při tom strávit půl dne?
Stáhněte si foto návod na jednoduchý dort pro chlupáče.

Objevte originální české dárky pro pejskaře

Omlouváme se za dočasnou nedostupnost obchůdku – chystáme pro vás nový :)

Sledujte nás

Nejnovější články

Přihlašte se k odběru článků.

O novinkách na blogu PSÍ KEKSÍK budete vědět jako první!